The Odisha Staff Selection Commission (OSSC) Combined Higher Secondary Level (CHSL) exam tests candidates’ proficiency in arithmetic and data interpretation (D.I). To excel, it’s crucial to practice a wide array of multiple-choice questions (MCQs) covering topics such as basic arithmetic operations, percentages, ratios, averages, and interpreting data from charts and tables.
Top 30 Arithmetic And D.I MCQs For OSSC CHSL
Data for Town X and Town Y:
Year | Town X (Males) | Town X (Females) | Town Y (Males) | Town Y (Females) |
---|---|---|---|---|
2011 | 52,000 | 51,000 | 50,000 | 47,000 |
2012 | 53,000 | 50,000 | 53,000 | 51,000 |
2013 | 55,000 | 52,000 | 56,000 | 54,000 |
2014 | 56,000 | 53,000 | 59,000 | 55,000 |
2015 | 58,000 | 54,000 | 66,000 | 60,000 |
- What is the ratio of the average number of males in town X to the average number of males in town Y for the given period?
- (A) 269:282
- (B) 265:281
- (C) 265:283
- (D) 265:282
- (E) Other than the given options
Answer: (D) 265:282
Solution:
- Average males in Town X = (52000+53000+55000+56000+58000)/5=54,200(52000 + 53000 + 55000 + 56000 + 58000)/5 =54,200
- Average males in Town Y = (50000+53000+56000+59000+66000)/5=56,000(50000 + 53000 + 56000 + 59000 + 66000)/5 = 56,000
- Ratio = 54,200:56,000=271:280simplifying gives closest to 265:282.
- In which year was the percentage increase in the number of females for Town Y the minimum?
- (A) 2015
- (B) 2014
- (C) 2012
- (D) 2013
- (E) Both 1) and 2)
Answer: (A) 2015
Solution:
- Increase %:
- 2012: ((51,000−47,000)/47,000)×100=8.51%((51,000 – 47,000)/47,000) \times 100 = 8.51\%
- 2013: ((54,000−51,000)/51,000)×100=5.88%((54,000 – 51,000)/51,000) \times 100 = 5.88\%
- 2014: ((55,000−54,000)/54,000)×100=1.85%((55,000 – 54,000)/54,000) \times 100 = 1.85\%
- 2015: ((60,000−55,000)/55,000)×100=9.09%((60,000 – 55,000)/55,000) \times 100 = 9.09\%
- Minimum increase is in 2014.
- The population of Town X in 2011 and 2012 together is approximately what percent of the population of Town Y in 2014 and 2015 together?
- (A) Other than the given options
- (B) 81.6%
- (C) 89.6%
- (D) 84.5%
- (E) 86.6%
Answer: (E) 86.6%
Solution:
- Population of Town X (2011 + 2012) = 52,000+51,000+53,000+50,000=2,06,00052,000 + 51,000 + 53,000 + 50,000 = 2,06,000
- Population of Town Y (2014 + 2015) = 59,000+55,000+66,000+60,000=2,40,00059,000 + 55,000 + 66,000 + 60,000 = 2,40,000
- Percentage = 2,06,0002,40,000×100≈85.83%\frac{2,06,000}{2,40,000} \times 100 \approx 85.83\%
- In how many years was the number of females in Town X and Town Y less than their respective averages?
- (A) One, Two
- (B) Two, Two
- (C) None
- (D) Three, Two
- (E) Other than the given options
Answer: (B) Two, Two
Solution:
- Average females in Town X = 52,00052,000
- Average females in Town Y = 53,40053,400
- Years less than average:
- Town X: 2011 and 2012
- Town Y: 2011 and 2012
- In which of the following pairs of years is the difference in the number of males and females the maximum for Town Y and minimum for Town X respectively?
- (A) 2011 and 2014
- (B) 2015 and 2011
- (C) 2015 and 2014
- (D) 2013 and 2015
- (E) Other than the given options
Answer: (C) 2015 and 2014
Solution:
- Difference in males and females:
- Town X:
- 2011: 52,000−51,000=1,00052,000 – 51,000 = 1,000
- 2014: 56,000−53,000=3,00056,000 – 53,000 = 3,000
- Town Y:
- 2015: 66,000−60,000=6,00066,000 – 60,000 = 6,000
- 2014: 59,000−55,000=4,00059,000 – 55,000 = 4,000
- Town X:
- Maximum difference for Town Y and minimum for Town X: 2015 for Town Y, 2014 for Town X
- If 23a=24b and 31b=23c, find a:b:c.
(a) 23:24:31
(b) 24:31:24
(c) 24:23:31
(d) 31:24:23
Ans: (c) 24:23:31 - If the average marks of three classes of 60, 65, and 70 students are 60, 65, and 70 respectively, find the average marks of all the students. (Approximately)
(a) 69.25
(b) 67.25
(c) 71.25
(d) 65.25
Ans: (d) 65.25
Solution:
Total marks=(60×60)+(65×65)+(70×70)=3600+4225+4900=12725
Total students=60+65+70=195
Average marks
=12725/195=65.25 - 3 liters are drawn from a cask full of wine and then filled with water. This operation is performed once more. The ratio of the quantity of wine now left in the cask to that of the water is 16:9. How much wine does the cask hold originally? (In liters)
(a) 15
(b) 9
(c) 11
(d) 13
Ans: (a) 15
Solution: - 31 people can cut 62 trees in 36 days. In how many days can 32 people cut 96 trees?
(a) 52
(b) 58
(c) 54
(d) 56
Ans: (c) 54
Sol:Work=people×trees×days
31×62×36=32×96×days
days= (31×62×36)/(32×96)
=54 - A lent a part of Rs.25800 to X at 9% simple interest and the rest to Y at 5% simple interest. After 4 years, if he got an amount of Rs.33540 in total, then what is the amount lent to Y? (In Rs.)
(a) 9775
(b) 9675
(c) 9575
(d) 9875
Ans: (b) 9675Solution:Let x be the amount lent to X, and
25800−x be the amount lent to Y.
Interest from X=x× 9/100 ×4=0.36x
Interest from Y=(25800−x)× 5/100 ×4=0.2(25800−x)
Total amount = Principal + Interest:
33540=25800+0.36x+0.2(25800−x)
Solving for x
33540=25800+0.36x+5160−0.2x
26040=0.16x⟹x=16000
Amount lent to Y=25800−16000=9675 - What will come in place of question mark (?) in the following equation?
1171.58−499.31=1076.84−?
(a) 404.57
(b) 408.57
(c) 406.57
(d) 402.57
Ans: (a) 404.57 - Ramesh is on a 9-day trip with his college mates. He had decided to keep his average expense for 9 days at Rs.215. However, at the end of the eighth day, he realized that his expenses on the first eight days were Rs.188, Rs.194, Rs.218, Rs.220, Rs.180, Rs.204, Rs.208, and Rs.206 respectively. How much should he spend on the 9th day to ensure that he meets his targeted average expense? (in Rs.)
(a) 327
(b) 317
(c) 337
(d) 307
Ans: (b) 317Solution:
Total expense for 8 days=188+194+218+220+180+204+208+206=1618
Total expense for 9 days=215×9=1935
Expense for 9th day=1935−1618=317 - Jenny gets successive discounts of 10% and then 20% on his food bill of Rs.4550. What is the amount paid by Jenny? (In Rs.)
(a) 2976
(b) 3276
(c) 3076
(d) 3176
Ans: (b) 3276
Solution: First discount=4550×0.10=455
Price after first discount=4550−455=4095
Second discount=4095×0.20=819
Amount paid=4095−819=3276 - A boat goes 150 km upstream in 30 hours and a distance of 217 km downstream in 31 hours. Find the speed of the boat in still water. (In kmph)
(a) 2
(b) 6
(c) 4
(d) 8
Ans: (b) 6
Solution:Let b be the speed of the boat and
c be the speed of the current.
Upstream speed=b−c= 150/30 =5 kmph
Downstream speed=b+c=217/31
=7 kmph
Adding these two: 7+5=12
2b=12⟹b=6 kmph - A five-digit number is formed with the digits 2, 3, 4, 5, and 6 without repetition. Find the probability that the number is divisible by 5.
(a) 4/5
(b) 2/5
(c) 3/5
(d) 1/5
Ans: (d) 1/5
Solution:
For a number to be divisible by 5, the last digit must be 5. There are 4 remaining digits to arrange, hence:
Total possible arrangements=5!=120
Favorable arrangements=4!=24
Probability= 24/120 = 1/5 - In a college of 25000 students, 55% of them are boys. If 30% of the girls and 50% of the boys failed in the examination, then find the number of students who passed in the examination.
(a) 15750
(b) 13750
(c) 16750
(d) 14750
Ans: (d) 14750
Solution:
Number of boys=0.55×25000=13750
Number of girls=25000−13750=11250
Boys who passed=13750×0.50=6875
Girls who passed=11250×0.70=7875
Total students who passed=6875+7875=14750 - The printed price of a system monitor is Rs.12500. If a sales tax of 6% is realized from the buyer, find the price at which the system monitor is sold. (In Rs.)
(a) 13550
(b) 13450
(c) 13350
(d) 13250
Ans: (d) 13250
Solution:
Sales tax=12500×0.06=750
Total price=12500+750=13250 - A dealer bought a washing machine for Rs.18800 and sold it at a gain of 40%. Find its selling price. (In Rs.)
(a) 26620
(b) 26420
(c) 26520
(d) 26320
Ans: (d) 26320
Solution:
Selling price=18800+(0.40×18800)=18800+7520=26320 - A can contains 72 liters of rose milk at Rs.13.5 per liter. How much water which is free of cost must be added to this can so that the cost of rose milk reduces to Rs.12 per liter? (In liters)
(a) 15
(b) 9
(c) 13
(d) 11
Ans: (b) 9
Solution:
Total cost=72×13.5=972
New price=12 per liter
Required quantity= 972/12 =81 liters
Water to be added=81−72=9 liters - A person cycles from hostel to college at a speed of 20 kmph and reaches 17.5 minutes late. If he cycles at a speed of 24 kmph and reaches early by 17.5 minutes, find the distance between the hostel and college. (In km)
(a) 67
(b) 70
(c) 65
(d) 69
Ans: (b) 70
Solution:
Let d be the distance and t the correct time.
d/20 =t+ 35/120
d/24 =t- 35/120
Equating and solving:
d= (35×20×24)/120×(24−20)
=70 km - Direction (21-24): Study the table carefully and answer the questions.
Given below table shows the number of items sold by 6 Indian mobile Company on 6 different Months in a specific location.
Note: Some data are missing, calculate the missing data if required.If number of mobiles sold by Micromax in January and that by Lava in the month of February is in the ratio of 4:3 then find the average mobiles sold in the month of February?
(a) 350
(b) 333
(c) 420
(d) 280
Ans: (b) 333
Solution: - If the average of total mobile sold by Lava and Xolo in the is 2250 then find the average of mobile sold by Lava in the month of February and that of Xolo in March?
(a) 370
(b) can’t be determined
(c) 320
(d) 420
Ans: (a) 370
Solution: - If the total mobile sold in the month of February and total mobile sold by the Karbonn are equal and number of mobiles sold by iBall in the month of January is 20% more than the average mobile sold by Karbonn in January and June together then find the number of iBall sold in January. (number of mobiles sold in February by Lava is taken by Question number 1)
(a) 120
(b) 240
(c) 130
(d) 156
Ans: (d) 156Solution: - The number of Micromax mobile sold in these 6 months is 280 less than Total number of mobiles sold in July. Find the number of Micromax mobile sold in month of July.
(a) Cannot be determined
(b) 280
(c) 380
(d) 410
Ans:(a) Cannot be determinedSolution:
- Directions (25-30): Read the following information carefully and answer the given questions.
Total production of five different companies – A, B, C, D, and E in three different years- 2016, 2017, and 2018 is given.
2016: The total production of company A is 900. The ratio of the total number of production of companies A, B, C, D, and E is 9:7:5:3:4.
2017: The total number of production of company A is increased by 20% compared with the previous year, and the total number of production of company B is increased by 200 compared with the previous year. The number of production of company C is 120% of the total number of production of company C in 2016. The ratio of the total number of production of company D and E is 6:5. The total number of production of all the five companies together in 2017 is 4010.
2018: The total number of production of company A and B together is 1890, and the ratio of the total number of production of company A and B is 4:5. The total number of production of company D in 2018 is 125% of the total number of production of company D in 2017. The ratio of the total number of production of company D and E is 5:4. The total number of production of company C is 50% more than the total number of production of company C in 2017.
25. The total number of production of company C in all the given years together is approximately what percent of the total number of production of company A in all the given years together?
(a) 65%
(b) 71%
(c) 77%
(d) 83%
Ans: (b) 71%
Solution:Required percentage=2000/2820*100=71%
2016:
A=900
B=7/9*900=700
C=5/9*900=500
D=3/9*900=300
E=4/9*900=400
2017:
A=900*120/100=1080
B=700+200=900
C=120/100*500=600
Remaining=4010-(1080+900+600)=1430
D=6/11*1430=780
E=5/11*1430=650
2018:
A=4/9*1890=840
B=5/9*1890=1050
C=150/100*600=900
D=125/100*780=975
E=4/5*975=780 - What is the difference between the average number of production of all the 5 companies together in 2018 and the average number of production of all the 5 companies together in 2017?
(a) 107
(b) 113
(c) 117
(d) 123
Ans: (a) 107
Solution:Difference = 4545/5 – 4010/5 = 909 – 802 = 107 - What is the ratio of the total number of production of company D in all years together to the total number of production of company E in all the years together?
(a) 137:122
(b) 143:123
(c) 139:121
(d) 141:131
Ans: (a) 137:122
Solution:Required ratio = 2055: 1830 = 137: 122 - What is the difference between the total number of production in 2016 in all the companies together and the total number of production of company B in all the years together?
(a) 150
(b) 200
(c) 120
(d) 180
Ans: (a) 150
Solution: Difference = 2800 – 2650 = 150 - The total number of production of company B in 2018 is approximately what percent of the total number of production of company E in 2017?
(a) 162%
(b) 172%
(c) 152%
(d) 142%
(e) 182%
Ans: (a) 162%
Solution: Required percentage = 1050/650 * 100 =
161.5% = 162% - What is the ratio of the total production of company B in all years together to the total production of company D in all years together?
(a) 79:137
(b) 79:130
(c) 130:137
(d) 79:135
Ans: (d) 79:135
Required ratio = 79:135